Strategjia Martingale

Strategjia Martingale

Sistemi Martingale është strategjia më e njohur dhe më e përdorur e ruletës. Koncepti i këtij sistemi është shumë i thjeshtë – ju e rrisni bastin pas çdo humbjeje, kështu që kur eventualisht fitoni, ju i ktheni paratë tuaja të humbura dhe filloni të vini përsëri bast me shumën fillestare. Duket mjaft logjike, dhe është mjaft e lehtë për t’u kuptuar dhe zbatuar. Nuk ka nevojë të jesh një magjistar matematike ose strategjik për të përdorur këtë sistem.

Megjithatë, nëse pyet lojtarët më të suksesshëm fitues në ruletë, atyre nuk u pëlqen shumë dhe nuk e përdorin fare. Martingale është mjaft i rrezikshëm dhe gjithçka që bën në të vërtetë është të rrisë shanset tuaja për të fituar në afat të shkurtër. Në thelb, ju vini baste të mëdha për të fituar pak. Ka të ngjarë që ju të fitoni më shumë rrotullime se zakonisht, por shumat që fitoni do të jenë të vogla, ndërsa shumat që humbni kanë potencialin të jenë shumë, shumë më të mëdha.

Fillimet e strategjisë Martingale

Krijuesi i strategjisë Martingale është pronari anglez i kazinosë John Henry Martingale (sipas të cilit më vonë u emërua kjo strategji, vetëm emri u ndryshua për një arsye të panjohur). Në shekullin e 19-të, për të inkurajuar vizitorët në kazinonë e tij që të shpenzojnë më shumë para, ai tha: “Humbët, herën tjetër investoni dy herë më shumë para. Luani kështu derisa të fitoni.” Lojtarët e dëgjuan atë dhe paratë rrodhën në kazino me shpejtësi të jashtëzakonshme. Bastet e tejkaluan buxhetin e kazinosë, kështu që shumë shpejt, duke respektuar atë që u tha Martingale, lojtarët filluan të merrnin para në masën që kazinoja u mbyll. Martingale u zhduk shpejt, dyshohet në SHBA dhe aty i humbet çdo gjurmë.

Më vonë u festua nga Charles Wales, i cili përmes këtij sistemi fitoi para të mëdha në kazinotë në Monte Carlo, që ishte qendra e lojërave të fatit. Legjenda thotë se ai fitoi aq shumë shuma parash sa që kazinove iu desh të sillnin para nga jashtë për të shlyer fitimet e tij.

Sigurisht, kjo është historia e romantizuar e këtij sistemi popullor. Në tekstin e mëposhtëm do të përpiqemi të shpjegojmë nëse ai është vërtet kaq i suksesshëm dhe cilat janë grackat që fsheh.

Përdorimi i sistemit Martingale

Mënyra më efektive për të përdorur Martingale është të vini bast vetëm në baste të jashtme çift – 1-18, 19-36, e kuqe, e zezë, çift dhe tek. Ata kanë shanset maksimale për të fituar (pothuajse 50%), por pagesën më të ulët nga të gjitha – 1:1. Kjo do të thotë që ju do të fitoni të njëjtën shumë parash që keni vënë bast për rrotullimin. Në përgjithësi, këto janë bastet më të sigurta që mund të vendosni në një lojë ruletë. Nëse dëshironi të provoni këto lloje bastesh, mund të shikoni faqet më të mira të kazinove online në Maqedoni të Veriut, të cilat ofrojnë lojëra ruletë.

Për bastet në çift, progresi i bastit që do të përdorni është si vijon:

1 – 2 – 4 – 8 – 16 – 32 – 64 – 128 – 256 – 512 – 1024 – 2048 – 4096 – 8192

Vendosja e basteve dhe dyfishimi

Edhe nëse luani në një nga faqet e sigurta të online kazinos, duhet të filloni me një sasi të vogël, mundësisht me minimumin e tryezës, dhe të vazhdoni të vini bast njësoj derisa të humbni. Kur të ndodhë kjo, dyfishoni madhësinë e bastit tuaj për rrotullimin e ardhshëm. Në këtë mënyrë, në rast se fitoni, do të rikuperoni paratë që keni humbur në raundin e mëparshëm dhe do të fitoni diçka ekstra. Nëse vazhdoni të humbni, vazhdoni të dyfishoni bastin tuaj – logjika mbetet e njëjtë. Sapo të fitoni, duhet të restartoni dhe të vini bast shumën më të vogël për rrotullimin e ardhshëm.

Rulet progresiv
Rulet progresiv

Në teori, mund të vazhdoni kështu përgjithmonë, duke e dyfishuar shumën pas çdo humbjeje dhe duke fituar një fitim të vogël pas çdo fitoreje. Realiteti i hidhur, megjithatë, është se ka shumë faktorë që ka të ngjarë të prishin sistemin tuaj të përsosur dhe t’ju bëjnë të humbni shumë para.

A mundet Martingale të mposht kufijtë e shtëpisë së bastit?

Pajtohemi që koncepti është i përsosur – por shtëpia (kazinoja) gjithmonë do të përfundojë fituese. Në këtë rast, zuzari kryesor është zeroja e gjelbër, që në fakt përfaqëson kufijtë e shtëpisë. Për shkak të kësaj, shanset do të jenë gjithmonë kundër jush, pavarësisht nga mënyra se si keni vënë bast. Bastet më të sigurta të jashtme kanë pothuajse 50% shanse për të fituar – për të qenë të saktë 48,6%, për shkak të zeros së gjelbër që nuk bie në asnjë kategori përveç të tijën.

Shanset nuk janë në favorin tuaj dhe sistemi Martingale nuk mund të bëjë asgjë për këtë. Fatkeqësisht, kjo është e vërtetab për gati çdo strategji ruletë që ekziston. Nëse dëshironi ta provoni këtë strategji në disa nga faqet tona të ruletit, mos ngurroni ta bëni. Qytetarët tonë që dëshirojnë të testojnë këtë strategji mund ta bëjnë këtë në internet faqet më të mira të ruletit në Maqedoninë e Veriut, të cilat bet365, 22bet, 1xbet.

Rreziqet e fshehura kur përdorni Martingale

Tashmë kemi përmendur se sistemi Martingale konsiderohet jashtëzakonisht i rrezikshëm dhe përdoret rrallë nga lojtarët me përvojë. Çështja kryesore është se duke e përdorur atë, ju mund të mbeteni shumë shpejt pa para, edhe atë vetëm pas disa raundeve, nëse ju godet fati i keq. Për më tepër, shumica e tavolinave të ruletës online kanë limite bastesh dhe ka shumë të ngjarë që t’i goditni ato gjatë një serie të gjatë humbjesh – duke mos qenë në gjendje të dyfishoni përsëri dhe të rikuperoni paratë që keni humbur. Kjo është ajo kur sistemi Martingale dështon dhe mund t’ju shkaktojë shumë probleme.

Numri i raundeveBastiHumbja totale
111
223
347
4815
51631
63263
764127
8128255
9256511
105121023
Strategjia Martingale
Strategjia Martingale

Kjo tabelë tregon se sa shpejt mund të humbni gjatë përdorimit të sistemit Martingale. Gjithashtu, nuk bën të harrohet se fitimi juaj do të jetë gjithmonë shuma fillestare e parave që keni vënë bast. Mund ta gjeni veten në një situatë ku duhet të vini bast 100.000 denarë për të fituar 1.000 denarët të bastit fillestar.

Shanset e humbjes

Shumë lojtarë i marrin me lehtësi këto shifra, duke menduar se ka shumë pak gjasa të humbasin 10 herë radhazi në bast. Le të bëjmë llogaritë dhe të shohim saktësisht se sa e pamundur është, si për ruletën evropiane, ashtu edhe për atë amerikane. Për shembull, mundësia që e kuqja të mos bjerë për dhjetë rrotullime është:

  • Ruleti Evropian: (19/37)^10 = 0.1275%
  • Ruleti Amerikan: (20/38)^10 = 0.1631%

Në këtë rast po llogarisim probabilitetin e skenarit ‘e kuqja nuk bie për 10 rrotullime me radhë’ dhe jo ‘e zeza bie 10 herë radhazi’, sepse nuk janë e njëjta gjë. Ne duhet të marrim parasysh zerot – mund të keni 5 të zeza me radhë, 1 zero dhe 4 të zeza pas kësaj, që është e barabartë me “e kuqja nuk bie për 10 rrotullime me radhë”.

Duke u fokusuar në Ruletën Evropiane, shanset që ngjyra juaj të mos bie për 10 raunde radhazi është 1 me 784. Kjo mund të duket e mirë, por mos harroni se shanset janë të tilla vetëm në fillim të lojës. Derisa luani, shanset do të ndryshojnë dhe nëse arrini të humbni pesë lojëra radhazi, mundësia që të vazhdoni ta bëni këtë do të rritet me kalimin e kohës.

Nëse basti fillestar është 1 denarë, shanset nga 1 deri në 784 tregojnë se duhet të prisni të fitoni rreth 784 denarë përpara se të shkoni në një seri humbjesh prej 10 raundesh, që do t’ju kushtojë 1023 denarë. Siç mund ta shihni, sistemi Martingale me të vërtetë rrit shanset tuaja për të fituar në afat të shkurtër, por humbjet eventualisht do të tejkalojnë fitimet gjatë një loje më të gjatë. Nga ana tjeter, ju do të duhet të luani lojëra më të gjata në mënyrë që të fitoni një shumë të pranueshme parash për të kompensuar gjithë telashet e shkaktuara. Mund të gjeni më shumë mundësi lojërash fati në kazinotë e ruletit me bast të ulët në Maqedoninë e Veriut që do t’ju lejojnë të luani me depozite minimale më të ulëta si psh: bet365, 22bet, 1xbet.

A mundet Martingale të më ndihmojë të fitoj?

Sistemi Martingale do t’ju sjellë fitime të vogla në afat të shkurtër, por për shkak të progresit, është një strategji jashtëzakonisht e rrezikshme për t’u përdorur në afat të gjatë. Në fund, shuma që keni humbur me siguri do të jetë më e madhe se shuma që keni arritur të fitoni. Mund të duket se funksionon në fillim, por matematika nuk gënjen.

Çdo lojtar ka një përvojë të keqe me këtë sistem, herët apo vonë. Po ju japim një paralajmërim të drejtë – mos e përdorni gjerësisht në plan afatgjatë! Mund të përfundoni duke humbur shumë para dhe dashuri për lojën e ruletit. Nëse jeni të etur për të eksploruar më shumë mundësi për lojërat e fatit, ju këshillojmë të shikoni sajtet më të mira të ruletit në Maqedoninë e Veriut (bet365, 22bet, 1xbet) dhe të shihni se çfarë ofrojnë.